Mati Undi kortermaja“ asub Lääne-Samose keskuses – Marathokamposes ning selle ülemises servas. Asukoht annab väga head võimalused tutvuda kogu saarega, eriti head võimalused aga ringi suumida Lääne-Samose paimates paikades.

Siit lähedalt algab matkajaile tõus Kerkise mäetipule (1460 m) ning siit on kogu külale, mägedele ning alla merele suurejooneline vaade. Maja on ilus, romantismi sugemetega, uhkeim siinkandis, seest korras ja, puhas ja läikiv.

Marathokampos on vaikne kuid tihe suur küla (1100 elanikku), mille hiilgeajad võivad olla möödas, kuid mille miljöö tänapäevani laseb aimata rikast minevikku, küla tänavatele on kirjutatud väga kirjut ajalugu. Seda mõistab, kuid siin ringi hulkuda.

“Mati Undi kortermaja“ on Marathokampose kirdeosas, Skoutaris. Maja, milles korterid asuvad, on kolmekorruseline, suurte rõdudega, mille vaadet ei sega miski ning see hõlmab nii merd, mägesid, alumisi külasid, lähedasi saari, külatänavaid peopesal, päikest ja merd. Maja on küllalt uus, ehitatud aastal 2005.

Korterid on ühe magamistoaga, kuid erineva suurusega. Sisustus on küllalt modernne, lihtne, käepärane, sisustatud kõige vajalikuga. Pesuruum masinaga on külaliste käsutuses I korrusel. Korteris number II on suur terrass, kus on ka grillahi.

Marathokampose apartmendid on hea soovitus neile inimestele, kes otsivad ehedat külaelu, autentset miljööd tänavail ja väljakutel, kus võib tunduda, et aeg on peatudnud 1962. aastal. See on armas, nostalgiline ning pisut ehk torkavalt valuski.

Külas on kaks baari ja kaks kõrtsi ning 8-9 poodi kõigi vajaduste katteks, lisaks apteek ning medpunkt. Siin on ka seite kirikut ning isegi kaks kloostrit – üks küla alumises, teine küla ülemises otsas. Viimane nimelt 100 m kortermajast kõrgemal.

Marathokampose tänavad on imelised. Kitsad, käänulised uulitsad jätavad mulje, et oled eksinud ja tupikus; kuid alati viib tee veel edasi ning pea alati käänab see tee kuhugi tagasi, nii et avastad end taas veidi tuttavas kohas. Muretsemiseks pole põhjust. Iial aga ei tea, kuhu jõuad.

Küla meeleolu aitavad luua kuus imelist kirikut, eri stiilis 18. ja 19. sajandist pärit hooned, linnakese vaimsust kandvad uhked-lahked-eakad kodanikud, kalaautod, kassid, hobused, eeslid, sisalikud ja kuked-kanad. Siin on hea olla kindlasti ka väljaspool suvehooaega.

Marathokampos-Skoutari on asukoha mõttes hea ka logistika tõttu. Lääne-Samose keskpunktist hea liikuda mitmele poole: lähim suurem keskus Karlovassi kõige tarviliku ning kaubandusega on 14 km kaugusel, lennujaama on 40 km, Pythagorase koopasse 4,5 km, alla Ormose kalurikülla 4,5 km, suurde Kampose rannakülla 6 km, imepärasesse Limnionase ja Balose randa 8-9 km.

Kloostreid, matkaradasid, väikseid külasid maaliliste tavernidega on kõikjal mõistlikus raadiuses. Ümber küla on astmelised oliiviterrassid ning seljataga arvukalt viinamarjaistandusi. Palju ka inimeste juurviljaaedasid, mis asuvad väljaspool küla.

Matkajaile on see ideaalne staap. Radu on ridamisi. Kui aga minna Kerkise otsa (1460 m), tuleb minema hakata hiljemalt hommikul 7-8 ajal, sest minna on 4-5 tundi ning paraku tuleb ka tagasi tulla. Pimedaks läheb aga sültuvalt aastaajast 18-20 paiku.

Veespordi jaoks on meil aga sellised külad nagu Kampos (6 km) ja Kokkari (25 km).