TOIT, POED, KALA, LIHA, PAGAR
Selleks et osta liha – Marathokamposes, on vaja käia niisiis Pythagorase poes (Louga väljakul, küla sisemuses) või teha sisseostud Kamposes Nikos Kypraiose poes, kus on hea valikuga lihaosakond. Kamposes on ka Pythagorase poe filiaal, lihavalikuga.
Selleks et osta kala, on paar võimalust. Kella 8.30-12 vahel sõidavad kalaautod (3-4) külast külla (aga kalasaak sõltub ju ilmast). Oma tulekust antakse teada mögafoni kaudu, seal mängib kreeka muusika ning kalaautojuht teavitab saadaolevast sortimendist. Toidupoes värsket kala ei müüda, ei kuskil.
Ormose sadama kail saab kala osta hommikul vara, orienteeruvalt 7.30-8.30. Garantiid ei ole, sest ka ilm on tegur. Meil on paari kalamehe tel numbrid ka olemas.
Kala tasub alati küsida tavernist, isegi kafeneiost, mezedopoieiost.
Samas, kalapoed on näiteks olemas eraldi Karlovassis, mis on Marathokamposest 14 km, Ormosest, Kamposest 18-20 km. Kalapoed Karlovassis on avatud enamasti terve päev. Pakun et kuni 17-18.
Ka lihapoode Karlovassis jagub, nii linna keskuses kui Gorgyra peatänava lõpus, sealt paremal paikevas turu moodi poodide sõlmpunktis. Ka siitpoolt Karlovassi sissesõidul on tee ääres kalapood (vasakut kätt enne valgusfoori). Parim lihapood on Meseo Karlovassis, enne sadamat üles vasakule keerata.
Marathokamposes on kaks kolm pagarit-kondiitrit. Üks keskuses, Agios Anoniose kiriku all – pagar ja pizzakoht (väga hea sai, saiatooted), teine sisemisel keskmisel tänaval vahetult enne Louga platsi ja Pythagorase poodi – siin on Velemvetsose kondiiter-pagar ning ülemisel tänaval on väike Kalvinose pagar (ilma kondiitrita). See on suure ülemise toidupoe kõrval. Velemvetsos suletakse ca 13 paiku, pizza ca 13.45 ning ülemine pagar ca 14.15.
Ormoses on kaks pagarit. Üks on all, peatänava ääres, Pizza Cave’i kõrval, pisikeses majas – vaevumärgatav koht. Pannakse juba ca 13 paiku päeval kinni. Küla keskel on ka Lekatise kondiiter-pagar, mis samuti on üsna märkamatu koha peal, ristmiku varjus peidus pisut. Suletakse ka 13-14 paiku, aga kuna omanik elab kõrval, saab ta avada ka hiljem nõudmisel.
Kamposes on üle aasta avatud vaid üks pagar – Velemvetsose Kampose filiaal. Seal on suur kondiitritoodete valik, ka jäätis.
Marathokamposes on kaks manaviko‘t ehk juur- ja puuviljapoodi. Ühtlasi müüakse manaviko‘s mune, soumat (viinamarjapuskar) ning mõnikord ka muud.
Keskuse manaviko on Mytilinose toidupoest 20 m edasi, allapoole, keldris. Lisaks juurviljadele müügil ka banaanid, apelsinid, mandariinid, kiivid, õunad, arbuusid, melonid, aprikoosid jms. Teine manaviko on bussipeatuse juures.
Ormoses on Protoni (Vagianos) toidupood – vana hea Kreeka kõigepood, pantopoieio. Müüakse ka juurvilju, mängu- ja rannaasju. Suvel on Ormoses (vististi) küla teises servas, enne seebivabrikut ka suveniiripood, kus müüakse karastusjooke-jäätist.
Kamposes on üle aasta avatud kolm toidupoodi ja suveti viis. Koguaeg on olemas keskuse Kypraiose pood (ehk parim), Pythagorase pood ning Alekose minimarket kõige Ormose-poolsemas otsas.
KÜLAS VEEL
Marathokamposes on veel: apteek, pangaautomaat (Greece National Bank), suveniiripood, keraamikapood (suvel), kaks majapidamispoodi, ehitus-santehnika-rauapood, samuti kaks autoparandust, kaks tisleritöökoda, juuksur, paar keeltekooli. On ka postkontor, mis on enamus argipäevadel avatud 8-14.
Ormoses on kõik vajalikud kohad vist juba eelnevaga ära nimetatud. Ahjaa, tõsi, bussipeatuse juures on autorent (Mirto). Kamposes on talveti üks ja suvehooajal kolm pangaautomaati. On kinnisvarabüroo, ridamisi autorente, üle 70-80 apartment-hotelli, rõiva-suveniiripoode, restorane jms. Nagu ikka, turismikülas.
Kamposes on ka Medical Centre, mis avatud aprill-oktoober. On paar juuksurit, üks ehitustarvete poeke, real estate, on taksopeatus Votsalakia hotelli vastas ja bussipeatus umbes 4-5 kohas külas.
SÖÖGIKOHAD
Marathokamposes on tänapäeval vaid kaks kafeneiot ehk kohvikut ning mõlemad on peaväljakul – O Stathmos (jaam, keskus, punkt eesti k.) ja kohe selle kõrval Prigkipessa (vana silt üleval ütleb et Zefyros). Mõlemal kafeneiol on siiski taverna sugemeid. Menüüd paberil küll tõenäoliselt – ka suvel, neil eriti ei esine.
Peamiselt kafeneio‘des juuakse – kreeka kohvi, veini, soumat, ouzot ja õlut. Kohv 1,5-2 eurot, klaas veini kuni 1, pool liitrit 3 eurot, õlu 2,5 eurot. Need on, tõsi, hooajavälised hinnad ja kohalikud joovad veini & soumat ilmselt poolmuidu.
O Stathmos söögi mõttes keskendub pigem kalale (maridad, sardiinid, gavros, melona, kalmaar). Stathmose puhul oleks soovitav teada, mida tellida (kreeka keeles soovitavalt), kala nimed, sest omanikud – Aggeliki, tema mees Manolis ning poeg Panagiotis keegi ei räägi inglise keelt. Midagi saavad aru.
Zefyros keskendub pigem lihale ja kreekapärastele vormiroogadele. Liha, grill – seda soovitaks. Kitseliha punases kastmes, loomaliha punases kastmes, grillribi, paidakia (lambaliha kont), sikoti (praetud maks) sidruniga. Perenaine Nota kõneleb inglise keelt ja tutvustab menüüd.
Ormoses on hulk väärikaid söögikohti. Üle talve on siiski lahti vaid „Gialos“ – esimene kõrts (Tina), kui tulla külla ülevalt alla, poe juurest. Vahest on õhtuti avatud ka Maria kõrts (sinised toolid ja maalingud). R.-L. õhtuti n avatud ka Korsaar, baar.
Hooajati on siin aga legendaarsed head kohad nagu Lekatise restoran, Trata restoran, samuti Maria koht ja Kerkis Bay hotelli restoran. Neist Lekatist ja Tratat (ning kui Maria on viitsinud menüü valmis teha) soovitaks söömiseks kindlasti, Tinast (Gialos) rääkimata.
Eraldi lugu on Ormose pizzeria „Pizza Cave’“iga, mida peavad meie sõber Mike ja Karolina. Nende isa Dimitri on omaniku staatusest taandunud. Mike on noor mees, värske isa, tema naine on tšehh ning nende pizza (on ka muud menüüs) on ilmselt saare parim. Avatud juba 70ndatel. Kvaliteet garanteeritud.
Kamposes on kümneid söögikohti. Eelneva (eelmistel suvedel meid siin polnud) kogemuse põhjal soovitaks Nick the Greek’i, Nostost, Blue Bucketit, Chrisopetrot, Meltemit, Loukoulost. Uuemate kogemuste järgi ka Angelost ja Argot.
Restorane on palju, aga vaid osa neist on vastu pidanud paarkümmend aastat või rohkem ja ennast järjekindlalt tõestanud – nagu Nick the Greek, Blue Bucket, Chrisopetro. Alati võib juhtuda, et hooaja parim köök on hoopis Argo või Salome, aga ma räägin pigem pikemast-ajaloolisest perspektiivist.
Lõpuks õpetab juba kogenum silm eristama ausamat kohta ebaausast. Sageli on ju Kreekas nii, et mida algelisem ja räämas koht välja näeb, seda parem on see koht nii toidu kui teendise poolest. Siiski peavad Kamposes kohti ka muumaalased (palju), mistõttu tasub olla veidi ettevaatlik väljaspool toodud nimesid.
Eraldi peatüki võiks kirjutada kohtadest, mis on kirjeldatud kolme küla lähistel. See on eraldi jutt ja need on võibolla üldse kõige paremad söögikohad siin saare otsas – Epiouzion (Limnionas), Agio Theodori restoran, Balcony of the Aegean (Limnionas), Milos (Balos) ning Horizontes (Platanos) on need kohad, mida kulinaariahuvilised peaks reisi jooksul külastama. Vajab autot. Positiivne ka see, et mitmed neist jäävad Kampose suve hindadele oluliselt alla.