Lisaks loodusele, puhkusele, randadele ja kulinaarsetele elamustele on võimalik küsida meilt juurde ka erinevaid aktiviteete. Allpool on nimekiri nö lisateenustest, mille korraldamisega saame hakkama.

AGROTIKO ehk TUTVUMINE FARMIDEGA

Siinsed asukad on aastatuhandeid tegelenud põlluharimisega ning traditsiooniliselt on lisaks Vanas Maailmas levinud kultuuridele siinseks peamiseks maavaraks oliivid ja viinamarjad. Samos on kuulus ka oma kolme sorti magusa veini poolest. On ka kuiva toodangut.

Tutvumine farmidega on kolmeosaline: oliivikasvatusega tutvumine terrassidel (aastase tsükli näitlikustamine ja protsessi selgitus), viinamarjaistandustega samaväärne tutvumine ning kolmandaks farmi lõpp-punktis saaduste degusteerimine: vein, oliivid, Samose juust, kodune leib.

Käik kestab ca 2, max 2,5 h. Selle käigus saab igaüks targemaks. Tegu on oma ala profiga.

Hind ühele 30 eurot.

KÜLASÖÖK

See on meie üks põhiväärtusi, mille siin peatujatele saame lisada. Vanal, aastasadade tagusel Marathokampose esivanemate retseptide põhjal pakume võimalust süüa ühes endises kõrtsis vanema abielupaari tehtud kodust Kreeka toitu.

See on kodune, aga samas – kuidas kõlab? Värsked sardiinis panna ahju malmpotti nii, et nad oleks õrnalt veega kaetud, lisada sibul ja sool, oliiviõli ja õrnalt peterselli ning panna 190 kraadiga ahju 15 minutiks.

Õhtueine koosneb kahest eelroast ja ühest pearoast ning veinist.

Hind ühele 12 eurot.

Menüü pannakse kokku (järgmiseks korraks) kokkuleppel kas kohapeal või puhkemajades oleva menüü põhjal.

KANUU & PAADISÕIT

Meri. Hommikul, keskpäeval, pärastlõunal ja õhtul. Igal ajal võib veele minna.

Kanuusõit toimub Velanidias ja Kamposes (erinevad kanuud), võimalik et ka Limnionases. Seega on sobivaimad Gailiti ja Alliksaare maja elanikele, aga miks mitte ka Ristikivi, Vaigu ja Undi maja asukaile.

Paadisõit ranniku ääres saab toimuda Balosel. Näiteks saab võtta tunniks-pooleteiseks paadi enne õhtusööki, sõita Pefkose ja Perri suunas ning siis liuelda tagasi. Seejärel ongi kell kaheksa õhtul ning aeg võtta mõnus õhtusöök Balose lihtsas, kuid ausas ja maitsvas Milose restoranis.

Hind kokkuleppel.

BOAT TRIP SAMIOPOLALE

Igal aastal korraldab mõni Ormose entusiastlikum endine meremees paaditrippe saarest lõunas asuvale inimtühjale Samiopoula saarele, kus on ka – arusaadavalt, inimtühi rand.

Toimub väiksema lõbusõidulaevaga, kus voolab vein ning vahepeal mängib muusika. Vette saab hüpata laevalaelt 6-7 kohas, pikem peatus on saare peal. Seal valmistatakse väikse laevameeskonna poolt ka lõunasöök.

Hind: hooajaliselt selgub, kokkuleppel.

KAKS HINNATUD TUURI GIIDIGA

Meil on pakkuda kaks väga hinnatud ja eksklusiivset tuuri, milles tma ise väga lugu pean. Lähen hea meelega alati uuesti, sest need jutud ja faktid täiendavad iga kord eelnevaid teadmisi.

Niisiis.

Pythagorase koobas Stavrosega.

Mu sõber Stavros viib läbi kahetunnise ekskursiooni Marathokamposest 4 km eemal asuvasse kuulsasse Pythagorase koopasse, kus filosoof ja matemaatik elas aastaid. Koopa ajaloolisele taustale lisaks on sest kohast ilmatu hulk legende. Giid ise töötab materjaliga raamatu jaoks.

Marathokampose tänavad ja majad Stavrosega.

Teine sama hindamatu väärtusega tuur on meie küla tuur – Marathokampos risti ja põiki. Mis on siin külas olnud kümnete tuhandete aastate jooksul? Milline legendidest küla nime osas vastab tõele? Kas see surnutega seotud lugu?

Igal majal on oma lugu ning siin külas on juhtunud nii nii palju. Veel kahe sõja vahel elas siin 5500 inimest ning siin oli 38 kõrtsi, rääkimata kõikvõimalike töö tegijatest, teenustest. See kõik on võimalik üles leida.

Hind (al 4 in grupis): 15 eurot inimene. Kuni 3 inimest on 20 eurot. Kestab 1,5-2 h. Tundes Stavrost, jään 2 h juurde.

KALAPÜÜK MAKRIA POUNTAS

Üks mu elukogenud naabrimees Georgios aitab huvlistele pakkuda õhtust kalapüüki meist umbes 12-13 km eemal Makria Pountas. Soojal hooajal on

võimalik hilisel pärastlõunal püüda kalmaari ja kaheksajalga, mis on Kreeka jõrgutised mõlemad. Püüda saab ka väikseid kalu (sardiinid, gopad, melonad, gavrosed, maridad, sargosed).

Hind ühele: 45 eurot.

LISAKS – OMAL KÄEL

Omal käel saab valida sobiva matkaraja. Olemas raamat Samose matkaradadega.Eraldi teemaks on kirikud-kloostrid, vajadusel võib viia kokku eriala inimeste, teoloogide ning meie küla preestritega.

Omal käel kindlasti on soovitav käia ära ka Kerkise mäe tipus. Minna on pikalt, sestap tasub alustada kell 7 paiku hommikul (või varem), üks ots teeb vbl 4-5 tundi ning tagasi on ka ilmselt vaja tulla. Pimedaks läheb suvel 20 paiku.

SPORT. Kamposes on väljakud tennise ja rannavolle jaoks. Lähistelt leiab võimaluse ka korvpalli ja jalgpalli jaoks.

NB! Lennujaamatransport meiega 25 eurot. Taksoga 50 eurot. Karlovassi sadamast 15 eurot. Taksoga 25.-.